Viskas, ką turite daryti, kad išgelbėti pasaulį, tai šokti!

Ar esate tam pasiruošę? Pasaulyje jau veikia pirmieji naktiniai eko-klubai, ir galbūt jie atsiras ir Lietuvoje (optimistiškai mąstant, aišku). Nors mintis šokti iki 4:00 ryto kai kuriems gali būti svetima, įtraukus ekologinį atspalvį vakarėlio naktis gali sužibėti iš naujo ekologiškai nusiteikusiam jaunimui, kuriam tokie laisvalaikio praleidimo būdai galbūt niekada iki tol per daug nerūpėdavo – dabar tokie klubiniai pasilinksminimai galėtų įgyti visai naują reikšmę.

Pirmiausia, prie įėjimo į klubą jūs įsipareigojate gyventi kuo imanoma eko-draugiškiau – bei kovoti su klimato kaita. Nemokamas įėjimas tiems, kurie galės įrodyti, jog klubą pasiekė pėščiomis, dviračiu arba visuomeniniu transportu. Atsidūrus viduje, jūs galėsite nusipirkti ekologiškų gėrimų polikarboniniuose puodeliuose, o tualetuose bėgs pakartotinai naudojamas arba lietaus vanduo.

Tačiau štai geriausia dalis: šokių aikštelė generuos apie 60% viso pastato elektros. Tai pasiekiama iš esmės nesudėtingos technologijos dėka: spyruoklinių grindų ir esančių po jų elektros generatorių, kurie yra sudaryti iš pjezoelektrinių kristalų, gaminančių elektros srovę esant paveiktiems spaudimo iš viršaus. Žmonės šoka, generatorių blokai susispaudžia, ir sukurta elektros srovė maitina baterijas, kurios teikia elektrą naktiniam klubui. Nesijuokite, ši idėja jau yra bandoma Roterdame bei Londone. Šios naujos mados ir iniciatyvos pradininkas yra klimato kaitos problematiką akcentuojantis projektas Club4Climate, pradėtas vieno entuziastingo verslininko, kuris dabar planuoja atidaryti ir daugiau tokių eko-klubų Niujorke, Keiptaune ir kitur. Šios iniciatyvos devizas kalba pats už save: „Viskas, ką turite daryti, kad išgelbėti pasaulį, tai šokti!“.

Pirminiais duomenimis, toks eko-klubas bent 50% sumažina anglies dioksido išmetimus; perpus sumažinamas ir popieriaus naudojimas bei bendras šiukšlių kiekis. Šokių aikštelėje kiekvienas šokantis asmuo galėtų pagaminti apie 5–10 vatų energijos. Pagaminamos energijos kiekis gali svyruoti priklausomai nuo to, kaip ir pagal kokią muziką šoki: štai Michel van Krimpen iš projekto „The Sustainable Dance Club“ sako, kad „jumpstyle“ (šokant aukštai) yra vienas efektyviausių būdų pagaminti daugiau energijos eko-klube.

Kyla natūrali mintis, kad pjezoelektrinių kristalų technologija galėtų būti naudojama ir visur kitur mūsų kasdieniame gyvenime: pvz., sporto salėse, kur sportuojantys iškrauna nemažus kiekius savo kūno energijos dirbant su treniruokliais – pastarieji galėtų būti pajungti prie analogiškų generatorių. Parduotuvių, oro uosto terminalų, geležinkelių stočių ir kitų populiarių viešųjų vietų grindys, kur žmonės daug ir pastoviai vaikšto, irgi galėtų „apsiginkluoti“ šia technologija – šiuo metu ši mūsų kūno judėjimo energija dingsta nebūtyje, nors mes jau sugebame transformuoti ją į elektrą, tiekiančią šviesą bei šilumą.

Taigi, tuo metu, kai tęsiasi debatai dėl atsinaujinančių energijos šaltinių ir kylančių kainų iškastiniam kurui, lengva yra pamiršti, kad tą kiekį taip reikalingos mūsų kasdieniniam gyvenimui energijos mes dažnai galime pasigaminti patys. Su protingų mokslo išradimų pagalba, žinoma.

***

cc foto: phogel

4 responses

  1. Dar reikia labai pasverti, ar tokios infrastruktūros sukūrimui ir eksploatacijai nebus sunaudojama daugiau tradiciniu būdu pagamintos energijos, nei jos vėliau sukurs ši “eko“ sistema.

  2. Pasverti viską visuomet reikia, bet pati mintis labai įdomi.

  3. Akropolio užrašas (Akropolis už ekologiją) Vilniuje tamptų prasmingesnis įdiegus šia technologiją, kur žmonių srautai nėra labai maži, kaip ir traukinių/autobusų stotyje, per visuomeninius renginius ir kituose “padidinto susibūrimo“ vietose :)

  4. Na va, japonai jau bando šią technologiją pas save, kur žmonių masės praeina: Tokijo traukinių stotyje energiją kalėdiniam apšvietimui generuos praeivių kojos

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: