Teisės gamtai

Jau už dviejų dienų, rugsėjo 28d., Ekvadoras gali tapti pirmąja šalimi pasaulyje, kuri suteiks teises gamtai. Netrukus vyksiančiame referendume šios valstybės piliečiai turės pritarti arba atmesti naująja šalies konstituciją, kurioje be viso kito yra ir visas skirsnis pavadintas „Teisės gamtai“. Jame esantys penki straipsniai kalba apie gamtos teisę išlaikyti savo struktūrą ir funkcijas, apie kišimosi į ekosistemas ribojimą, žmonių galimybę jas ginti, atstovauti teisiškai, bei valstybės pareigą tokius veiksmus skatinti.

Tokiais būdais tikimąsi sustabdyti gamtos niokojimą šioje Pietų Amerikos valstybėje, kuri garsėja ne tik ypatingai didele gyvūnų ir augalų įvairove, bet ir sparčiu jos nykimu dėl neatsakingos žmogaus veiklos. Žinoma, sunku prognozuoti, kaip visa įstatymuose užrašyta teorija bus įgyvendinama praktikoje, todėl į Ekvadorą šiuo metu nukreipta daug smalsių tiek teisininkų, tiek ekologų žvilgsnių, kurie seks šį dar jokioje kitoje valstybėje nekartotą atvejį. Jeigu jis bus sėkmingas, spėjama, jog bus galima laukti panašių iniciatyvų ir kitose šalyse.

Iš kitos pusės, pasigirsta ir nemažai skeptiškų nuomonių, jog naujojoje konstitucijoje vartojamos savokos pernelyg abstrakčios, lengvai interpretuojamos ir todėl nesustabdys didelių turtingų kompanijų toliau pelnytis gamtos sąskaita. Neaišku, pagal kokius parametrus bus apibrėžta ekosistema, išmatuojami jos pažeidimai, randami kaltininkai, kaip bus vertinama smulkesnė, ne tokia akivaizdžiai žalinga žmogaus veikla ir ar iš viso toks gamtosaugos būdas bus efektyvesnis nei kitose šalyse esantys tam tikros neekologiškos veiklos draudimai, apmokestinimai bei apribojimai. Panašu, kad tokią Ekvadoro iniciatyva turės patikrinti ne trumpas laiko tarpas.

Vis gi džiugu, kad vis labiau įvertinama gamtos svarba bei tai, kad ji pati viena, nepriklausomai nuo žmogaus, yra vertinga. Be to nereikia pamiršti, jog nuo mus supančių ekosistemų sveikumo priklauso ir žmonijos gerovė.

***
foto: ccRwill

2 responses

  1. „Kai tik gamta tapo atmata, tarptautiniu mąstu buvo pasiūlyta suteikti jai teises, pripažinti juridinio asmens statusą“, – sako J.B. „Pabaigos Iliuzijoje“.

    Gal šis contrat naturel galiausiai pripažįsta, kad gamta visiems laikams tapo atmata?

  2. Galima ir taip interpretuoti. Visos žaliųjų organizacijos, žmogaus ar gyvūnų teisių gynėjų egzistavimas ir pan. parodo, jog egzistuoja tam tikros problemos. Ir kuo tokių kažkieno saugotojų daugiau, tuo negerovės yra didesnės.

    P.S. “Ecuadoreans back new constitution“ – http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/7640704.stm

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: