Pirk žuvelę – išgelbėk medį?

„Pirk žuvelę – išgelbėk medį!“ – tokį šūkį sugalvojo žmonės, norintys įteisinti „ekologiškų“ žuvų sertifikavimą. Iš pažiūros atrodo, kad ekologija čia net nekvepia. Žuveles reikia pagauti ir transportuoti į tolimiausius planetos kampelius, kur jas laikys netinkamose, nenatūraliose sąlygose. Greičiausiai jos sirgs ir gyvens trumpiau nei laisvėje. Tad kur čia slepiasi ekologiškumas?

Dabar taip yra, kad Amazonės krantų gyventojai primityviomis priemonėmis gaudo žuveles. Tas pačias spalvingas šiltųjų kraštų žuveles, kurias akvariumininkai noriai laiko savo akvariumuose. Akvariumininkai moka nemažus pinigus, juos gauna Amazonės žvejai. Jeigu nepirktume akvariuminių žuvelių, tai Amazonės žvejai netektų pajamų šaltinio ir eitų kirsti medžių ar kasti rūdos. Taip išnaikintume atogražų miškus. Tad reikia pirkti žuveles ir taip išsaugoti medžius. Jau 50 metų vietiniai gaudo žuvis aplinkai nepakenkdami, nes naudoja primityvius įrankius (low-tech).

Pastaruoju metu atsirado žuvininkystės fermų, kurios išmoko veisti spalvingas žuveles nelaisvėje. Fermos sugeba pateikti rinkai pigesnes žuveles, todėl pradėta baimintis, jog žmonės nebepirks Amazonės krantų produkcijos ir taip nerems vietos gyventojų.

Scottas Downas, vyriausiasis Bostono „New England Aquarium“ muziejaus specialistas, sugalvojo sertifikuoti Amazonėje pagautas žuveles ir pardavinėti jas su etikete „sąžininga prekyba“ (Fair Trade). Žmonės šiais laikais perka sertifikuotus produktus, nors jie ir brangiau kainuoja. Perkame ekologišką duoną, morkas, miltus, tad kodėl negalėtume to paties padaryti su žuvimis?

Jei pavyktų įgyvendinti Scotto Downo idėją, tai žmonės būtų raginami rinktis brangesnes, bet sertifikuotas žuveles, sugautas nekenkiant gamtai.

Michaelis Rambarranas, didmenininkas tiekėjas, sutinka su Scottu Downu. Jis ir toliau norėtų tiekti laukines Amazonės žuvis į rinką, nes jos yra gražesnių spalvų už fermose išaugintąsias ir žmonės jas labiau mėgsta, turi su jomis emocinį ryšį.

Organizacija „Forest Stewardship Council“, įsikūrusi Vokietijoje, sutiktų sertifikuoti žuveles, tačiau pirmiausia reikia surasti finansavimo šaltinius.

Geriau apskritai nepirkti žuvelės

Ekologiškų prekių pirkimas nėra geriausias būdas gyventi draugiškai su gamta. Žinoma, laukinės žuvelės yra gražesnės, ir prekyba jomis ne taip stipriai kenkia aplinkai kaip prekyba fermose užaugintomis žuvelėmis. Tačiau atminkime, kad rinkdamiesi mažesnį blogį vis tiek renkamės blogį. Prekyba laukinėmis žuvelėmis, kaip buvo rašyta straipsnio pradžioje, kenkia aplinkai.

Verta suabejoti ir Scotto Downo teiginiu, kad Amazonės krantų gyventojai netekę uždarbio būtinai pasuks miškų kirtimo ir rūdos kasimo keliu. Kaip gi jie gyveno džiunglėse prieš 50 metų, kol neatplaukė europiečių ir amerikiečių verslininkų laiveliai ir iš jų išlipusieji nepasiūlė šiems užsiimti žvejyba už pinigus? Galbūt vietiniai ir toliau gyvens tokį gyvenimą, kokį gyveno anksčiau – be pinigų, kurių didžioji dalis, beje, atitenka ne jiems, gaudantiems žuveles ir taip sukuriantiems produktą, o verslininkams.

Tai nėra pirmas ir paskutinis atvejis kai verslininkai „pritempinėja“ savo pardavinėjamų prekių kokybės rodiklius prie ekologiškumo. Ekologija dabar madinga, todėl dažnai verslininkai suskumba imtis išvedžiojimų šia tema ir taip įtikinę vartotoją parduoda savo prekes.

Verta suabejoti ir „Fair Trade“ etikete. Visgi pirmiausia tai yra verslas. Patenkinami pirmiausia verslininko interesai, o tai, kas parašyta ant etiketės, dažnai gali būti tik išvedžiojimai ir „pritempinėjimas“.

Žuvelės nėra pirmo būtinumo reikmė. Tai – prabangos prekė. Jei tikrai rūpi ekologija ir žuvelių gerovė, rinkimės verčiau nepirkti jų apskritai, nei pirkti jas su užrašu „Fair Trade“.

Laimis Žmuida,

pagal National Geographic.

***

foto: ccphrakt

3 responses

  1. už gyvūnų teises kovojama, o žuvelės jau nebe gyvūnai? nežinau, kažkaip neskaniai skamba. jos lygiai taip pat jaučia skausmą ir erdves.

  2. Na, manau, straipsnio autorius gan aiškiai parašė, kad geriau jokių žuvelių nepirkti, nors straipsnyje labiau kalbama apie ekologinę reikalo pusę, o ne etinę.
    Kas liečia teiginį, ar žuvys jaučia skausmą, dėl to mokslininkai iki šiol labai ginčijasi, nors ir jau yra tam tikrų įrodymų dėl to (šaltinis 1 ir šaltinis 2). Ne pro šalį būtų žvilgtelti ir čia. :)

  3. womanindisguise | Atsakyti

    as pati namuose turiu akvariuma, bet taip pat esu uz ekologija ir kaip galedama stengiuosi prie to prisideti, taciau tai nereiskia, kad dabar turiu visas zuveles paleisti i jura. Manyciau, jei zuvys gerai priziurimos tada joms gyvenimo kokybe aiskiai pagereja, negu gyvenant jurose. Ten pastoviai gresme, kad siandien gali buti suvalgytas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: